Weingut St. Zehetbauer

Rodinné vinařství, ve kterém už po desátou generaci pečují s láskou o své vinice s cílem vyrábět víno s jasným charakterem, které odráží všechny regionální a biologické rozmanitosti. Jednotlivé aspekty se musí ve víně jasně odrážet a jeho původ musí být nezaměnitelný.

Rodina Zehetbauerů má dlouhou historii sahající až k počátku 18. století. Samotný rodinný podnik ovšem založil Stefan Zehetbauer, který od roku 1850 vyráběl víno ve vinném sklepě v Schützenu. V tom samém sklepě, ve kterém rodina vyrábí vína dodnes. Stefan byl nejen šikovný vinař, ale i obchodník s vínem. Toto spojení vinařství s obchodem je pro Zehetbauerovi charakteristické od samého počátku a umožnilo jim neustále růst a jejich podnik dál rozvíjet. Stefan si například díky obchodnímu umu mohl jako jeden z prvních v Schützenu dovolit koupit vinný lis a zpracovávat hrozny sám. Ostatní vinaři je museli dávat lisovat k vrchnosti.

V 80. letech minulého století prošlo vinařství velkou změnou. Obchod s vínem byl důsledně oddělený od jeho produkce, vinný sklep byl přestavěný a také se omezil počet pěstovaných odrůd. Některé vinice byly kompletně přesázeny a pouze ty nejlepší odrůdy zůstaly. Výsledkem je od té doby nekompromisní kvalita vína a jeho osobitý styl.

V rodinné tradici dnes pokračují Stefan Zehetbauer mladší se svým otcem. Na vinicích v Schützenu ve vinařské oblasti Leithaberg pěstují odrůdy jak pro bílá tak červená vína. Například z vinice Sonnenberg pochází klasický, nezaměnitelný Pinot Blanc. Opulentní, přitom elegantní Gewurztraminer se pěstuje v Hölzlstein, Merlot zase na vinici Sinner. Ovšem největší renomé si získala jejich vína z vinice Steinberg – Pinot Blanc Leithaberg DAC a bezkonkurenční Cabernet Franc Reserve.

http://zehetbauerwein.at/

Weingut St. Zehetbauer

Košík

Top