Weingut Schmelz

150 let tradice a kvality Wachau

 • Kollmitz Grüner Veltliner Smaragd DAC 2022 (Weingut Schmelz)
  Falstaff
  95 bodů
  Novinka
 • Sauvignon Blanc Federspiel 2022 (Weingut Schmelz)
  91 bodů
  Falstaff
  Novinka
 • Stein am Rain Riesling Federspiel 2022 (Weingut Schmelz)
  Falstaff
  92 bodů
  Novinka
 • Steinwand Grüner Veltliner Federspiel 2023 (Weingut Schmelz)
  Falstaff
  93 bodů
  Novinka
 • Klaus Grüner Veltliner Federspiel 2022 (Weingut Schmelz)
  Falstaff
  92 bodů
  Novinka
 • Zakladatelé Vinea Wachau

  Vinařství Schmelz není ve Wachau žádným nováčkem – má tradici dlouhou 150 let a po celou dobu je provozováno jako rodinný podnik. Od roku 1979 ho spravují Hans a Monika Schmelzovi. Dnes už jsou jim rovnocennými partnery ve vedení podniku také jejich synové, Florian a Thomas.

  Weingut Schmelz bylo také v roce 1983 jedním ze zakládajících členů organizace Vinea Wachau a členem je dodnes. Jednotliví vinaři sdružení ve Vinea Wachau musí dodržovat přísná pravidla pro sklízení hroznů i zpracování moštu a jejich produkty jsou organizací pravidelně kontrolovány. Samozřejmostí je ruční trhání hroznů a jejich šetrné lisování.

  Vinice a odrůdy

  Vinice Schmelzů najdete v pásu dlouhém přes osm kilometrů mezi Wösendorfem a Unterloibenem. Celkově rodina hospodaří na 10 ha prvotřídních vinic. Jednotlivé vinice se tak odlišují svým podložím i klimatickými podmínkami. Většina z nich je terasovitých, což sice zvyšuje nároky na péči o ně, ale výsledná vína získávají unikátní charakter.

  Pěstují se převážně dvě odrůdy vinné révy – Grüner Veltliner a Riesling. Nabídku doplňují ještě odrůdy Sauvignon blanc, Weissburgunder (Rulandské bílé) a stará odrůda Gelber Muskateller.

  Smaragdy a Federspiely

  Jako členové Vinea Wachau mohou Schmelzovi označovat svá vína podle jejich kvality a používat ochranné známky – Steinfeder, Federspiel a nejvyšší Smaragd. Jako u většiny nejlepších vinařů u nich ale Steinfedery nenajdete, vyrábí Federspiely a nejvyšší řadu, Smaragdy. Jejich vína dostávají řadu ocenění na rakouské i mezinárodní scéně. Potvrzením výjimečné kvality bylo i ocenění nejlepší vinař roku, které dostal Hans Schmelz od magazínu Falstaff v roce 2005.

  Košík

  Top