Vína Rioja

Světová vína se staletou tradicí

 • Viña Ardanza Reserva 2017 (La Rioja Alta)
  94 bodů
  Novinka
 • Viña Alberdi Reserva 2019 (La Rioja Alta)
  92 bodů
  Novinka
 • Finca San Martín Crianza 2020 (Torre de Oña)
  Novinka
  91 bodů
 • Finca Nueva Gran Reserva 2010 (Finca Nueva)
  92 bodů
  Robert Parker
  Bestseller
 • Gaminde 2016 (Finca Allende)
  94 bodů
  Robert Parker
 • Potřebujete poradit s výběrem? NÁKUPNÍ PRŮVODCE

  Oblast Rioja

  Rioja je nejproslulejší španělská vinařská oblast, která vděčí za svoji popularitu červeným vínům z odrůdy Tempranillo. Zdejší vinaři se nechali inspirovat technologií výroby vína v Bordeaux, převzali a dále zdokonalili technologii sudového zrání. Díky tomu jsou vína z oblasti Rioja elegantní, s dobrou strukturou a obrovským potenciálem zrání. Dnes se oprávněně těší světové pověsti.

  Název regionu vznikl ze slovního spojení „Río-Oja“, což se dá přeložit jako „řeka Oja“, podle řeky Oja, která regionem protéká. Největší místní řekou je však Ebro.

  Vinařskou oblast DOCa Rioja tvoří 3 geografické části – Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Oriental (až do roku 2018 označovaná jako Rioja Baja). Z geografického hlediska je každá ze tří přírodních oblastí dokonale ohraničena a odlišena od okolních oblastí. Vinice s chráněným označením původu DOCa (Denominación de Origen Calificada) tvoří celkem 65,326 ha a jsou rozděleny následovně –  Rioja Alta (27,347 ha), Rioja Oriental (24 590 ha) a Rioja Alavesa (13 389 ha). Celkem zde hospodaří více než 600 vinařství.

  Vinice se rozkládají po obou březích Rio Elbro mezi městy Haro a Alfaro vzdálených od sebe 100 km. Největší šířka údolní oblasti, kde se pěstují hrozny je asi 40 km. Vinice jsou vysázeny na postupných terasách a některé rostou až ve výšce 700 metrů nad mořem. Do DOCa je zařazeno celkem 144 obcí (118 v La Rioja, 18 v Álavě a 8 v Navarre), protože jejich půda je vhodná k produkci hroznů v potřebné kvalitě.

  Rioja těží z vlivu dvou protichůdných podnebí Atlantiku a Středomoří s ročními srážkami mírně nad 400 l/m2 a mírnými teplotami, ideálními podmínkami pro pěstování hroznů.

  Zdejší půdy jsou velmi vhodné pro kvalitní vinařství, protože mají vyváženou strukturu složenou z písků, bahna a jílů, jsou mírně zásadité, chudé na organický obsah a v létě dosahují střední vlhkosti.

  Celkově disponuje ​​vinařská oblast rozmanitostí půd (jílovito-vápencových, hlinito-železitých a naplavených) a mikroklimatu (uspořádání vinic a úrovně expozice, ochrana před větrem atd.), což dává vínům jedinečné vlastnosti. To spolu s používáním různých odrůd hroznů a pěstitelských technik umožňuje vyrábět širokou škálu vín, které se liší charakterem, a přitom si uchovávají dokonale rozpoznatelnou společnou identitu.

  Rioja Alta

  Rioja Alta je nejzápadnější oblastí DOCa Rioja. Hrozny zde rostou pod vlivem atlantického klimatu a na nejrůznějších půdách (jílovito-vápencové, železito-jílovité a naplavené). Zdejší města se pyšní dlouhou a významnou historií, najdete zde také největší koncentraci stoletých vinařství na světě, řada vinařství na sebe upoutává pozornost neotřelým designem navrženým největšími světovými architekty. Řada vinařství je po staletí stále v rukou stejných rodin a v jejich historických sklepech lze ochutnat opravdu stará vína. Díky tomu se stala oblast jedním z hlavních cílů vinařské turistiky na světě.

  Centrem oblasti je Haro. O jeho významnu svědčí i to, že bylo po Paříži a Londýnu další, kde bylo zavedeno pouliční osvětlení. Ze správního hlediska je Rioja Alta rozdělena do tří okresů – Haro, Nájera, a Logroño. Vinařsky a turisticky jsou nejznámější destinace Haro, Ollauri, Briones, Cuzcurrita del Río Tirón, San Asensio, Cenicero, San Vicente de la Sonsierra, Logroño a Fuenmayor.

  Tip na zážitek: La Herradura je nejlepší místo v Haro, kde můžete ochutnat místní vína a tapas. Hledejte v ulicích C. Santo Tomás, Plaza de la Iglesia, C. San Martín, Plaza San Martín a C. Bilibio.

  Rioja Alavesa

  Rioja Alavesa je částí DOCa, která se rozkládá na 315 kilometrech čtverečních na jihu provincie Álava. Na jihu je ohraničena řekou Ebro, na severu pohořím Sierra de Cantabria a Sierra de Toloño,. Skládá se z 18 menších obcí, nejznámější je centrum oblasti Laguardia, dále Labastida se svým středověkým opevněním, Elciego s extravagantní architekturou hotelu Marqués de Riscal Vineyard Hotel.

  Půda Rioja Alavesa je s převážně hlinito-vápencovými půdami je rozdělena na terasy a malé parcely. Klima má atlantický vliv a je suché a slunečné. Nejznámější vinařství oblasti Rioja Alavesa jsou …

  Rioja Oriental

  Rioja Oriental je nejvýchodnější částí DOCa Rioja. Geografie, klima a půdy Rioja Oriental, dříve známé jako podoblast Rioja Baja, z něj činí ideální zemi pro pěstování hroznů.

  Vinice jsou převážně zavlažované a úzce souvisí s osobností vesnic v této oblasti, kde jsou hodnoty vína, umění a vinařských aktivit z návštěvy Rioja Oriental nezbytností.

  Košík

  Top