Nik Weis St. Urbans-Hof

Hvězdné vinařství na Mosele s legendárními vinohrady Bockstein a Goldtröpfchen

 • Schiefer Riesling 2020 (Nik Weis St. Urbans-Hof)
  88 bodů
  Robert Parker
  Bestseller
 • Tradice a odpovědnost

  Vinařství má rodina Weis v krvi, věnuje se mu už po generace a jejich hlavní hodnotou je úcta a respekt k přírodě a tradicím moselského vinařského regionu. Prioritou je tak zachovat na vinicích křehkou rovnováhu mezi přírodou a působením člověka. Nikolaus (Nik) Weis, který dnes vinařství vede, je vnukem zakladatele Nicolause Weise. Ten vinařství založil v roce 1947. Po jeho synovi Hermanovi pokračuje dnes v rodinné tradici Nik Weis a spravuje více jak 40 hektarů vinic v údolích řek Mosely a Sáry.

  Nik pracoval ve vinařství už od raného věku – ať se jednalo o rozmnožování rostlin révy ve vlastní školce vinařství až po starání se o vinice a výrobu vína. Zkušenosti sbíral také prací a studiem ve vyhlášených vinařských regionech jako Champagne nebo Kalifornie. I díky tomu je jeho vinařství v Německu jedním z leaderů v inovacích a kvalitě.

  Láska k rieslingu

  Riesling je jednou z nejvýznamnějších německých bílých odrůd a dává nejintenzivnější a nejaromatičtější vína ze všech bílých variet. Nik Weis vyrábí svá vína téměř výhradně z této královské odrůdy a drží se filozofie, že skvělé víno je výsledkem celoroční dřiny a musí se do něj dokonale otisknout místo jeho původu.

  Ve vinařství se drží tradičních postupů, které se v údolích Mosely a Sáry užívají už po staletí, některé dokonce až z románských časů. Ruční sběr, pečlivé obdělání půdy, používání pouze organických hnojiv nebo omezování výnosu révy jsou náročné postupy, ale poskytují nejkvalitnější vína s tolik typickou lehkostí, elegancí a kořeněnou chutí. Také sklizeň probíhá co možná nejpozději, aby se dosáhlo co nejvyšší zralosti hroznů. V podmínkách moselských strmých vinic jde o těžkou a často i nebezpečnou práci. Aby se hrozny nepoškodili transportem, jsou z vinice snášeny v tzv. Hotten, tradičních koších připevněných na ramenou.

  Vinařská školka

  Nicolaus Weis v roce 1947 nezaložil pouze samotné vinařství, ale také jednu z prvních soukromých vinařských „školek“, která od té doby poskytuje sazenice révy vinařům jak z Mosely, tak celého světa. Rodina Weisů vlastní jedny z nejstarších vinic jako například Schlangengraben vysazený v roce 1905. Velkým Nikovým životním úkolem je tak ochrana a genetické zachování těchto nejstarších rostlin Rieslingu.

  Košík

  Top