Wachau

Fascinující vinařský klenot na Dunaji

Vína z Wachau

Veltlíny a Smaragdy z Wachau jsou skvěle strukturovaná vína, velmi dobře pitelná a nejvyšší řada Smaragd má výborný archivační potenciál. Vína z Wachau najdete v nejlepších restauracích po celém světě. K jejich unikátnosti přispívá velkou měrou i fakt, že Wachau tvoří pouhých 33 kilometrů dlouhé údolí Dunaje mezi Melkem a Krems an der Donau. Místní produkce je tak obvykle rychle vyprodaná krátce po zahájení prodeje a starší ročníky jsou obtížně dostupné.

Klasifikace

Vína z Wachau se dělí do tří kategorií podle obsahu alkoholu – nejvyšší řada je Smaragd, dále Federspiel a Steinfeder. Smaragd je elegantní víno s vysokým archivačním potenciálem. Federspiel je skvělé víno pro každý den, Steinfeder je základní víno, které ani většina kvalitnějších vinařů vůbec nenabízí.

Federspiel je určený k okamžitému pití minimálně do 3 let od sklizně. Smaragd je naopak škoda pít mladý, jeho archivační potenciál se pohybuje od 3 do 8 i více let v závislosti na kvalitě. Postupem času Smaragdy krásně vyzrávají a jsou ideální víno k objevování.

Odrůdy

Ve Wachau se pěstuje hlavně Grüner Veltliner, který je zde patrně nejlepší na světě. Druhou nejčastější odrůdou je Riesling, který si nezadá s německými bratranci. Typická chuť Veltlínu je uhlazená, často dominuje vyzrálé žluté jablko, zatímco u Rieslingu to je zelené jablko a mineralita. Nebojte se ale vyzkoušet i další odrůdy – třeba Chardonnay, Gelber Muskateller nebo Weissburgunder. Všechny jsou skvělé a poskytnou báječný zážitek.

Nezávislá hodnocení

Vína z Wachau jsou systematicky hodnocena degustátory magazínu Falstaff, kteří vyhodnotí ročně okolo deseti tisíce různých vín, hlavně z Rakouska. Vína jsou ohodnocena body na 100 bodové stupnici, mimořádná vína jsou od 90 bodů výše. Obdobným způsobem hodnotí Falstaff hvězdičkami vinařství. Pět vinařů z Wachau má pět hvězdiček , dalších 7 čtyři hvězdičky a 17 jich má tři hvězdičky. Mezi nimi hledejte špičkovou kvalitu vín.

Na Wachau je zhruba 130 vinařství, vína dovážíme přímo od tří vinařů – Weingut Schmelz, Anton Nothnagl, Weingut Machherndl. Máme především vína nejvyšší řady Smaragd a střední řady Federspiel. Zvláště Smaragdy mají velký archivační potenciál. Z odrůd jde hlavně o rieslingy a zelené veltlínské, v menším množství další odrůdy – například Chardonnay, Weissburgunder (Rulandské bílé) nebo Gelber Muskateller (Muškát žlutý).

Nejlepší ročníky

Nejlepší ročníky vín z Wachau za posledních 20 let jsou 2011, 2012, 2015, 2016 a 2017. První vína ročníku 2018 signalizují, že budou stejně dobrá.

Wachau v číslech

Košík

Top