Vína z Wachau

Fascinující vinařský klenot na Dunaji

Wachau

Málokterá vinařská oblast je tak dobře definována jako Wachau, jedná se o pouhých 33 kilometrů dlouhé údolí Dunaje mezi Melkem a Krems an der Donau. Vinohradnictví zde má kořeny už z doby římské kolonizace, víno z Wachau bylo za hranicemi Rakouska známé už ve středověku. O historické důležitosti celé oblasti svědčí i majestátní benediktinské kláštery Melk a Göttweig. Oblast Wachau je prohlášena za chráněné světové dědictví UNESCO.

Wachau v číslech

Uličky ve Wösendorfu

Nejvýznamnější obce

Spitz

Je důležitým sídlem již od středověku, původně byl bavorským územím. Důkazem, že Spitz hrál vždy důležitou úlohu v historii Wachau, je řada renezančních a barokních staveb. Nejznámější vinice jsou Burgberg, 100-Eimer Berg, Pluris, Steinborz (někdy se píše Steinporz), Setzberg a Singerriedel.

Weissenkirchen

Tvoří společně s Wösendorfem, Jochingem a St. Michael „čtyřobec“, která již od ranného středověku hrála významnou roli v oblasti. Nejznámější vinice jsou Hochrain, Kollmütz, Pichpoint, Kollmitz, Steinriegl, Achleiten a Klaus.

Dürnstein a Loiben

Dürnstein je charakteristický zříceninou hradu Dürnstein tyčící se nad městečkem. Město má středověkou malebnost doplněnou barokními prvky, dominantou je kostel světle modré barvy. Nejznámější vinice jsou Höhereck, Hollerin, Mühlpoint a Steinertal.

Mautern

Město Mautern, která zahrnuje města Mauternbach, Baumgarten a Hundsheim leží na pravém břehu Dunaje na východním okraji Wachau. Jeho historie sahá až do 1. století, kdy zde bylo římské ležení „Favianis“. Nejznámější vinice jsou Silberbichl, Raubern a Alte Point.

Rossatz

Rossatz leží ne protějším břehu Dunaje než Weissenkirchen a Dürnstein. První zmínky jsou z 8. století, kdy zde bylo slovanské sídlo. Nejznámější vinice jsou Fraueweingärten, Mugler, Goldberg a Kreuzberg.

Dunaj u Wösendorfu

Vinaři z Wachau

Oblast Wachau je výjimečná svým postavením v rámci rakouského vinařství. Zdejší vinaři sdružení pod hlavičkou Vinea Wachau totiž vůbec nepoužívají rakouskou klasifikaci vín. Místo toho si vytvořili svou vlastní, která se používá pouze v tomto regionu. Vinaři, kteří jsou členy spolku a označují svá vína jednou ze 3 ochranných známek (Steinfeder, Federspiel, Smaragd) musí také při pěstování a výrobě vína dodržovat přísný Codex Wachau.

Důraz na kvalitu, ne na kvantitu společně s opravdu malou rozlohou celé oblasti Wachau znamená, že zdejší produkce vína je relativně omezená. Některé ročníky jsou tak už krátce po zahájení prodeje beznadějně vyprodané.

Pěstované odrůdy

Naprostá většina pěstovaných vín jsou bílé odrůdy, nejčetnější jsou Grüner Veltliner a Riesling. Dále se pěstují Gelber Muskateller a Weißburgunder (Rulandské bílé). V malém množství se vyrábí sladká vína kategorie TBA (Trockenbeerenauslese, výběr z cibéb) nebo Beerenauslese (výběr z bobulí). Ostatní druhy vín – růžová, šumivá apod. – jsou raritami.

Chuťová charakteristika

Pro zrání hroznů hraje důležitou roli podnebí, ve Wachau se střetávají dva hlavní klimatické vlivy – západní Atlantik a východní Pannonské klima. K tomu přispívá vlastní mikroklima údolí Dunaje ovlivněné sklonem vinice, intenzitou slunečního světla a půdou podloží. To vše hraje jemnou roli při zrání hroznů, takže třeba vinice ve Spitzu jsou vystaveny chladnějšímu počasí, zatímco v Loibenbergu teplejšímu.

Víno z Wachau má charakteristikou chuť ovoce, někdy s nádechem exotiky, jsou svěží a chuťově atraktivní. Škála vín od Steinfeder, přes Federspiel až po Smaragd nabízí vína štíhlá, lehká až velmi komplexní s obrovským potenciálem zrání.

Vinice Marienfeld, Wösendorf

Představujeme vína z Wachau

V shopu si můžete vybrat vína ze špičkových vinařství Schmelz, Nothnagl, Machherndl a Weingut Sigl z oblasti Wachau. Máme především vína nejvyšší řady Smaragd a střední řady Federspiel. Zvláště Smaragdy mají velký archivační potenciál. Z odrůd jde hlavně o rieslingy a zelené veltlínské, v menším množství další odrůdy – například Chardonnay, Weisser Burgunder (Rulandské bílé) nebo Gleber Muskateller (Muškát žlutý).

Mohlo by Vás také zajímat