Viña Arana Gran Reserva 2014

1,038

Živá, čistá, střední granátově červená barva s počínajícím růžovým okrajem. Intenzivní vůně s nádhernými tóny červeného rybízu, malin, divokých ostružin a zralých švestky vytvářející komplexní kytici společně s balzamikovými nótami po sudu: vanilka, hřebíček, káva, karamel a brioška. Velmi chutné v ústech, vyniká svou klasickou texturou. Svěží, zářivé a dobře vyvážené, s přívětivými sladkými tříslovinami. Delší archivace nás odmění velkou komplexností a elegancí typickou pro tento styl vín Rioja. Užívat si ho lze už nyní, ale lze ho ještě mnoho dalších let archivovat.

Nezávislé hodnocení
Decanter – 96/100
Tim Atkin – 94/100

Skladem

Katalogové číslo: 71-RA-R20-2014 Kategorie:

Profil vína

Cukr
Kyselina
Tělo
Tříslovina
Alkohol
JAK VYBRAT VÍNO Z RIOJY? NÁKUPNÍ PRŮVODCE RIOJA

La Rioja Alta

La Rioja Alta je jedno z nejvýznamnějších vinařství v oblasti Rioja. Bylo založeno v roce 1890 a dnes hospodaří na 400 ha vinic převážně osázených odrůdou Tempranillo a dále Graciano, Garnacha a Mazuelo. Vrcholným vínem vinařství je Gran Reserva 890, které se umístilo v prestižním žebříčku nejlepších 100 vín světa časopisu Wine Spectator na 4. místě.

Sklizeň a vinifikace

Tempranillo (94 %) z vinic Las Cuevas, El Palo a Las Monjas v Rodeznu doplnilo 6 % Graciana z panství Montecillo ve Fuenmayoru. Vše začalo velmi příznivým počasím, s dobrým vývojem révy a její skvělou kondicí až do veraisonu, což slibovalo ročník nejvyšší kvality. Nepříznivý počasí před sklizní si vyžádalo intenzivní práci na vinici, aby hrozny i přesto řádně dozrály. Přísný výběr hroznů a ruční sklizeň zaručují, že se použijí pouze hrozny v top stavu, aby měla výsledná vína dobrou rovnováhu mezi obsahem alkoholu a polyfenoly, což umožňuje vyrábět vína nejvyšší kvality s dobrou strukturou. To jsou určující faktory v rozhodnutí, zda vyrobit druhý ročník této Gran Reservy.

Sklizeň a vinifikace

Sklizeň hroznů byla zahájena Tempranillem a o 20 dní později následovalo Graciano v Montecillu. Všechny hrozny byly umístěné do malých boxů a chlazené byly převezené do vinařství, aby se zachovala jejich celistvost. V tancích z nerezové oceli 19 dní probíhala alkoholová fermentace. Po malolaktickém fermentaci v dubnu 2015, byla vybrána vína, která se přesunula do amerických dubových sudů s průměrným stířám 4,5 roku. Tyto sudy se vyrábějí přímo ve vinařství. Víno zůstalo v sudech tři roky, s tradiční rackováním každých šest měsíců. V dubnu 2018 byla vyrobená výsledná směs, která se lahvovala v červnu 2018.

Vinař

La Rioja Alta

Hodnocení

Decanter – 96/100
Tim Atkin – 94/100

Odrůda

Cuvée (94 % Tempranillo, 6% Graciano)

Země původu

Vinařská oblast

Kategorie podle zbytkového cukru

Přívlastek

Ročník

Archivace až do

2029

Obsah alkoholu

14,5 % obj.

Obsah kyseliny

5,60 g/l

Objem

0,75 l

Alergeny

Oxid siřičitý a siřičitany

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Viña Arana Gran Reserva 2014“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *