Chianti ze 3 nejpopulárnějších oblastí – Chianti Classico, Chianti Rufina a Chianti Colli Senesi

1,074

Za jednoznačně nejkvalitnější apelaci Chianti je považováno Chianti Classico, ale i další apelace rozhodně stojí za pozornost. V degustačním setu si porovnejte a vychutnejte rozdíly mezi 3 nejpopulárnějšími – Chianti Classico, Chianti Rufina a Chianti Colli Senesi.

  • Chianti Classico Querciavalle 2015 od Famiglia Losi získalo vyzráním jemnost a eleganci. Takhle vypadá chianti na vrcholu.
  • Chianti Rufina 2015 organic od Fattoria Grignano je skvělým příkladem chianti z údolí Rufina, s typický naturálním a přirozeným projevem, zráním už uhlazeným.
  • Chianti Colli Senesi Campale 2017 od Il Colombaio di Santa Chiara zaujme ovocností, je atraktivní už na první napití a oblíbí si ho hlavně milovníci plných červených vín s jemnou tříslovinou.

Všechna tři vína mají skvělý poměr kvality a ceny, patří mezi bestsellery a mohou být zpestřením domácí degustace s přáteli anebo jenom příjemným společníkem pro podzimní či zimní večery.

Tip na závěr: Pokud chcete ochutnat opravdu to nejlepší, vyzkoušejte Chianti Classico Le Cinciole 2014 z vinařství Le Cinciole, které je jedním z pouhých 3 vín ročníku 2014, která získala nejvyšší možné ocenění Tre Bicchieri od Gamero Rosso.

JAK VYBRAT VÍNO Z CHIANTI? NÁKUPNÍ PRŮVODCE CHIANTI

Famiglia Losi

Chianti je nejznámější víno Itálie a rodinné vinařství Famiglia Losi, založené roku 1870, stálo u zrodu jeho nejprestižnější apelace – Chianti Classico. Díky tomu se nesmazatelně zapsalo do historie toskánského vinařství. Další zajímavostí je, že enologem vinařství byl v minulosti Tancredi Biondi Santi, syn tvůrce slavného Brunella di Montalcino. Dnes najdete v nabídce vinařství nejenom Chianti Classico, ale také “supertoskánce” nebo víno nazvané Brunone jako připomínku spojení s Brunellem.

Il Colombaio di Santachiara

Rodinné vinařství Il Colombaio di Santachiara se zaměřuje především na odrůdu Vernaccia di San Gimignano. Jejich Selvabianca a l’Albereta dostala dokonce ohodnocení Tre Bicchieri (“tři skleničky”), které uděluje největší italský odborný magazín Gambero Rosso. I ostatní bílá i červená vína běžně dostávají vysoká hodnocení “dvě skleničky” a právě vysoká kvalita bílých i červených vín stojí za úspěchem tohoto vinařství.

Fattoria di Grignano

Fattoria di Grignano se může pochlubit opravdu dlouhou tradicí, víno se tady pěstovalo a vyrábělo už v 16. století, kdy toto panství darovala Kateřina Medicejská bankéři Enricu Gondimu. Nyní je ve vlastnictví rodiny Inghirami a díky stabilnímu finančnímu zázemí se vinařství může zaměřit na výrobu prvotřídních vín, modernizovat výrobu a vysadit a udržovat vinice produkující pouze ty nejlepší hrozny při minimální hustotě keřů na hektar. Vína z Grignana jsou charakteristická svojí elegancí, dobrou tříslovinou a komplexní vůní lesních plodů a koření. Od roku 2012 má většina vín certifikaci bio.

Le Cinciole

Stranou civilizace, v kopcích jižně od Florencie vytváří Luca a Valeria Orsini organická nepřikrášlená Sangiovese. Jako u většiny špičkových vinařů je i tady vše podřízeno respektu k přírodě a tradičním výrobním postupům. Pak už ani nepřekvapí, že zrání vína ve sklepě doprovází italská renesanční hudba. Prý to zlepšuje kvalitu. Vinařství Le Cinciole uvádí i největší světová encyklopedie vína od André Dominé mezi nejlepšími toskánskými vinařstvími. A důležité ocenění získalo také od Gambero Rosso, které každý rok hodnotí okolo 22 tisíc italských vín. Pouze tři Chianti Classico ročníku 2014 dostala nejvyšší ocenění “Tre Bicchieri”, jedno z nich je Chianti Classico 2014 od Le Cinciole.

Populární nákupy

Vinařská oblast

Vinařská podoblast

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Chianti ze 3 nejpopulárnějších oblastí – Chianti Classico, Chianti Rufina a Chianti Colli Senesi“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *