Rakouská vinařství

Rakousko není žádný vinařský „drobeček“. Víno se pěstuje na vinicích o celkové rozloze 43,8 ha ze kterých se v roce 2015 vyrobilo 2,3 mil. hl vína, převážně bílého (65%). Jenom pro porovnání, je to zhruba čtyřikrát více než na Moravě.

Rakouské víno není u nás příliš známé, protože se ho navzdory sousedství k nám dováží poměrně málo. A je to škoda, protože patří v Evropě k jedněm z nejkvalitnějších. Rakouské víno disponuje výrazným charakterem a má v sobě svěžest Rýna a ohnivost a výraznou chuť Dunaje. Přírodní podmínky jsou velmi rozmanité, ale obecně se v Rakousku rodí silnější vína než třeba v Německu.

Největší vinařskou oblastí je Dolní Rakousko s nejznámějšími podoblastmi Weinviertel (to je území na sever od Vídně až k českým hranicím), Wachau, Kremstal, Kamptal a Wagram. Zde jsou nejpopulárnější bílá vína, zvláště Grüner Veltliner (Veltlínské zelené). Druhou největší oblastí je Burgenland, rozdělený do dvou částí – Neusiedlersee východně od stejnojmenného jezera až k maďarským hranicím a Neusiedlersee-Hügelland na západním břehu jezera. Burgenland je především známý svými kvalitními červenými víny, ale také sladkými dezertními víny. Třetí oblastí je Steiermark, který není tak známý, ale přesto si zasluhuje pozornost díky vysoké kvalitě svých vín.

Nejvýznamnějšími bílými odrůdami v Rakousku jsou Grüner veltliner (Veltínské zelené), důležitou roli hraje Welschriesling (Ryzlink vlašský) a Riesling (Ryzlink rýnský). Z modrých odrůd se nejvíce pěstuje Blauer Portugieser (Modrý portugal), ale stále populárnější jsou původní rakouská šťavnatá a intenzivní odrůda Zweigelt, osvěžující Blaufränkisch (Frankovka) a sametový Sankt Laurent (Svatovavřinecké).

Grüner Veltliner je typický svou osvěžující ovocitou chutí s nádechem grapefruitu a dostatečnou kyselinou. V oblasti Weinviertel se většinou jedná o lehké, dobře pitelné letní víno avšak v oblasti Wachau, Kamptal a Kremstal se díky místním podmínkám a umu vinařů může jednat o tělnaté, překvapivě kořenité víno s pepřovým nádechem určené k archivaci.

Ve výběru rakouských vinařů se určitě podívejte na Weingut Peter Schandl. Sídlí v nejslavnější vinařské obci Burgenlandu Rustu. Jde o tradiční vinařskou rodinu, která mimo vinařství provozuje i pěkný hotel v Rustu. Na první pohled je viditelná snaha o maximální kvalitu a detail, která je zřejmá nejenom z kvality vína, ale i lahví, etiket a krabic ve kterých se víno přepravuje.

Košík

Top