Weingut Peter Schandl

Rodina Schandlů vyrábí vína v oblasti Rustu u jezera Neusiedlersee už od roku 1741. Během té doby dotáhli k dokonalosti umění využít místní unikátní přírodní podmínky.

Síla zdejších vinic totiž spočívá nejen ve specifickém mikroklimatu, ale i v bohatství typů půdy a v různých nadmořských výškách vinic. Z celého Rakouska je jedině na západním břehu Neusiedler See možné pěstovat hrozny pro tak široký výběr vín – plná červená, suchá bílá i unikátní sladká vína.

Schandlovi díky dlouhé rodinné tradici vlastní vinice v různých částech Rustu a mohou dokonale využít pestrost místních přírodních podmínek. Pro každou odrůdu  volí vždy tu nejvhodnější vinici. Dalším nezbytným předpokladem kvalitních vín je samozřejmě šetrná manuální sklizeň hroznů a jejich pečlivé a čisté zpracování ve vinném sklepě.

Paul Schandl, současný pokračovatel v rodinné tradici, přirovnává víno k živému dílu. Na rozdíl od syntetických nápojů vyráběných podle stále stejné receptury, se ve víně odráží celý rok na vinohradu a každý ročník je tak unikátní. „Ve víně chci uchovat to, co by jinak šlo zachytit pouze ve fotografiích, pořizovaných na vinici každý jednotlivý den v roce.“

Základ výroby vína je založen na tradičních postupech, které byly vyzkoušeny a testovány po staletí. Peter Schandl je však také otevřený novinkám a proto získával zkušenosti v uznávaných vinařství v Jižní Africe, Novém Zélandu a v Kalifornii.

A jeden tip na závěr: V Rustu dbají na uchování tradic a pěstují místní historické odrůdy Furmint a Gelber Muskateller. Určitě je ochutnejte.

www.schandlwein.com

Vinařství Peter Schandl

Košík

Top