Weingut Machherndl

V srdci starobylé vinařské obce Wösendorf na levém břehu Dunaje najdete vinařství Machherndlů. Rodina hospodaří na celkem 8 ha vinic. Jde většinou o jižně orientované terasovité vinice, které jsou typické pro celou oblast Wachau. Nejdůležitějšími pěstovanými odrůdami jsou odrůdy Riesling a Grüner Veltliner, dále také Grauburgunder (Rulandské šedé), Gelber Muskateller a odrůda Syrah.

Pro vinařství je typická snaha o co největší harmonii s přírodou, respekt k regionu a kombinace osvědčených tradičních postupů s moderními technologiemi. Machherndlovi při výrobě vína obojí kombinují a snaží se brát si to nejlepší z obou směrů. Po přechodu od tradičního pěstování vinné révy ke konvenčnímu vinařství se jako další logický krok ukázal právě návrat ke kořenům. Vinařství se tak uchází o bio certifikaci a toto označení by měla nést všechna jejich vína počínaje ročníkem 2018.

Pokud jde o zpracování hroznů mají Machherdlovi sympatickou filozofii, že nejvíce práce se odehrává na vinici. Ve vinném sklepě už samo víno „ví“ co má dělat a co potřebuje. Úkolem vinaře je proto hlavně ručně posbírat hrozny a v perfektním stavu je přinést do lisu. Jejich bílé hrozny ale nejsou lisovány okamžitě, ale jsou zpracovávány tak, jak je typické pro červené odrůdy. To znamená až po nějaké době macerování moštu. Je tak dosaženo intenzivnějšího a komplexního aroma. Lisování se provádí co nejšetrnějším způsobem, také je používání co nejmenší množství siřičitanů.

Jako všichni naši vinaři z Wachau je i toto vinařství členem sdružení Vinea Wachau a musí dodržovat přísný kodex závazný pro členy. Díky tomu mohou pak svá vína označovat jako Steinfeder, Federspiel i nejvyšší kategorií Smaragd. Tato označení jsou zárukou konstantní vysoké kvality a vína těchto kategorií reprezentují to nejlepší z regionu Wachau.

www.machherndl.com

Vinice Kollmütz vinařství Machherndl

Košík

Top