Vernaccia Di San Gimignano DOCG Riserva L’Albereta 2016

750

Slámově žlutá barva se zlatavými odlesky. Podmanivé aroma s tóny meruňky, které se mísí s balsamickými tóny po zrání v dřevěných sudech. Na patře je vysoce strukturované, s vibrující s živou kyselinou. Ideální pro archivaci. Hodí se k šafránovým tagliolini, pečené rybě nebo ke tradičnímu jídlu Coniglio alla vernaccia e zafferano, což je králík dušený ve Vernaccie se šafránem.

Skladem

Il Colombaio di Santachiara

Rodinné vinařství Il Colombaio di Santachiara, které se zaměřuje především na odrůdu Vernaccia di San Gimignano. Jejich Selvabianca a l’Albereta dostala dokonce ohodnocení Tre Bicchieri („tři skleničky“), které uděluje největší italský odborný magazín Gambero Rosso. Ostatní bílá i červená vína běžně dostávají další vysoké hodnocení „dvě skleničky“. Právě vysoká kvalita bílých i červených vín stojí za úspěchem tohoto vinařství.

Z jaké oblasti víno pochází

Oblast San Gimignano kolem stejnojmenného města v srdci Toskánska je známým vinařským regionem už od dob středověku. Dnes stejně jako v minulosti je hlavní pěstovanou odrůdou slavná Vernaccia di San Gimignano, prý nejlepší italské bílé víno. Specialitou regionu je velká proměnlivost jednotlivých faktorů (vystavení slunečnímu svitu, nadmořská výška, množství srážek a složení půdy) a jejich unikátní kombinace, které mají vliv na chuť výsledného vína. Pokaždé je tak akcentován jiný rys výsledného vína – ovocnost, pikantnost nebo mineralita.

Jaké jsou vlastnosti odrůdy

Vernaccia di San Gimignano je často označovaná jako nejlepší bílé víno Itálie a byla prvním vínem, které získalo v Itálii apelaci DOC. Pěstovaná byla už ve středověku, podávala se na dvorech králů i papežů. Skvěle se hodí jako aperitif, chuťovkám a lehkým chodům jako jsou rizota nebo těstoviny.

Jak probíhá sklizeň a vinifikace

Na konci září probíhá ruční sklizeň hroznů. Přímo na vinici pak jejich třídění, ty nejlepší jsou okamžitě dopravené do sklípku. Po krátkém kontaktu se slupkami se pokračuje fermentací v ocelových nádržích při kontrolované teplotě. Poté ještě víno dalších 8 měsíců zraje v barikových sudech.

Vinař

Il Colombaio di Santachiara

Odrůda

Země původu

Vinařská oblast

Vinařská podoblast

Kvalitativní kategorie

Přívlastek

Ročník

Obsah alkoholu

13,5 %

Objem

0,75 l

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí “Vernaccia Di San Gimignano DOCG Riserva L’Albereta 2016”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *