Viña Alberdi Reserva 2019

501

Ročník 2019 je možná jeden ze tří nejlepších v tomto století, následují ho ročníky 2001 a 2015. Je v něm patrný vliv blízkého Atlantiku, tak typického pro oblast Rioja Alta, jehož výsledkem jsou velmi svěží a ovocná vína. Barva je jasná, granátová s intenzivními třešňovými tóny na okraji sklenice. Ve vůni vyniká intenzita aroma po zralém ovoci, jahodách, malinách a červených bobulích, které završují příjemné balzamické tóny vanilky, karamelu, skořice, hřebíčku a muškátového oříšku.

 

Na patře je kulaté, vyvážené, s příjemnou počáteční svěžestí a sladkými, zakulacenými tříslovinami, ustupující dlouhé, ovocné a balzamové chuti, tak typické pro Viña Alberdi. Při párování s jídlem se vyznačuje pozoruhodnou všestranností. Je to ideální společník k předkrmům, tapas a grilování, perfektní k rýžovým jídlům, těstovinám, skvěle se hodí k lehce grilovanému masu a rybám.

 

Nezávislé hodnocení
James Suckling – 92/100
Tim Atkin – 92/100
Guía Peñin – 93/100

Skladem

Katalogové číslo: 71-RA-R10-2019 Kategorie:

Profil vína

Cukr
Kyselina
Tělo
Tříslovina
Alkohol
JAK VYBRAT VÍNO Z RIOJY? NÁKUPNÍ PRŮVODCE RIOJA

La Rioja Alta

La Rioja Alta je jedno z nejvýznamnějších vinařství v oblasti Rioja. Bylo založeno v roce 1890 a dnes hospodaří na 400 ha vinic převážně osázených odrůdou Tempranillo a dále Graciano, Garnacha a Mazuelo. Vrcholným vínem vinařství je Gran Reserva 890, které se umístilo v prestižním žebříčku nejlepších 100 vín světa časopisu Wine Spectator na 4. místě.

Vinice a ročník

100% Tempranillo z vinic Mayorita, El Bardal a El Rebollar v Rodezno a Alto del Rey v oblasti kolem obce Labastida. Tyto vinice se nacházejí v nadmořské výšce 500-600 metrů a vysazené byly před více než 40 lety v jílovito-vápencových půdách. Ročník je hodnocený jako výborný, společně s léty 2001 a 2015 je dokonce považovaný za nejlepší za poslední století. Povětrnostní podmínky během vegetačního cyklu byly optimální, na vinicích produkovaly velmi zdravé hrozny. Ty byly volné a dobře provzdušněné a díky tomu výjimečně dobře vyzrály. To umožnilo počkat na optimální dobu pro sklizeň každého z pozemků vybraných pro toto konkrétní víno. Výsledkem je, že vína vynikají svou vyvážeností, atraktivní svěžestí a kulatými, hedvábnými taniny, zvláště vhodnými pro zrání a mají vysloveně atlantický charakter, typický pro tuto část Rioja.

Sklizeň a vinifikace

Sklizeň se provádí ručně, hrozny se vybírají už na vinici. Poté jsou uloženy v boxech a odvezeny do vinařství v chlazené přepravě, aby byla zachována jejich celistvost. Po odstopkování a rozdrcení jsou hrozny umístěny do tanků, kde přirozeně probíhá alkoholová a jablečno-mléčná fermentace. Víno zrálo dva roky v sudech z amerického dubu vyrobených našimi vlastními bednáři – první rok v nových a druhý rok v čtyři roky starých sudech. Byla provedena čtyři stáčení tradičním způsobem, od sudu k sudu, kdy se při svitu svíčky oddělil sediment, který vznikl během procesu zrání. Lahvováno v květnu 2022.

Vinař

La Rioja Alta

Hodnocení

James Suckling – 92/100
Tim Atkin – 92/100
Guía Peñin – 93/100

Země původu

Vinařská oblast

Kategorie podle zbytkového cukru

Přívlastek

Ročník

Archivace až do

2031

Obsah alkoholu

14,5 % obj.

Obsah kyseliny

5,1 g/l

Zbytkový cukr

2,0 g/l

Objem

0,75 l

Alergeny

Oxid siřičitý a siřičitany

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Viña Alberdi Reserva 2019“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *