Viña Ardanza Reserva 2015

898

Granátově červená barva střední hloubky. Nos vyniká intenzitou vysoce komplexní vůně kořenitých a balzamikových tónů sladké lékořice, sladkého pečiva, vanilky, skořice, kakaa, kávy, muškátového oříšku a kompotu z červeného ovoce. V ústech dokonalá rovnováha, příjemná svěžest a skvělá struktura, s vláčnými, zakulacenými tříslovinami. Velmi příjemný pocit v ústech. Bohatá dochuť kořenitých tónů, sladké lékořice a zralého ovoce dělají z Ardanzy 2015 nadčasové víno s ohromným archivačním potenciálem. Hodí se k hlavním jídlům, všem druhům masa, dušeným jídlům a dezertům s čokoládou. Ideální také jako víno po večeři.

Nezávislé hodnocení
Tim Atkin – 94/100

Skladem

Katalogové číslo: 71-RA-R30-2015 Kategorie:

Profil vína

Cukr
Kyselina
Tělo
Tříslovina
Alkohol
JAK VYBRAT VÍNO Z RIOJY? NÁKUPNÍ PRŮVODCE RIOJA

La Rioja Alta

La Rioja Alta je jedno z nejvýznamnějších vinařství v oblasti Rioja. Bylo založeno v roce 1890 a dnes hospodaří na 400 ha vinic převážně osázených odrůdou Tempranillo a dále Graciano, Garnacha a Mazuelo. Vrcholným vínem vinařství je Gran Reserva 890, které se umístilo v prestižním žebříčku nejlepších 100 vín světa časopisu Wine Spectator na 4. místě.

Vinice a ročník

Hrozny Tempranillo (78 %) pocházejí z třicetiletých vinic La Cuesta a Montecillo, které se nacházejí v Ceniceru a Fuenmayoru. Garnacha (22 %) pochází z vinice La Pedriza v Tudelille (Rioja Oriental), která nabízí bezkonkurenční podmínky pro pěstování této odrůdy. Vhodné počasí umožnilo vynikající vývoj rostlin, jejich zdraví po celou dobu růstu a díky tomu optimální rovnováhu při zrání. Tyto optimální podmínky zaručují svěží, elegantní vína, s intenzivní ovocnou chutí, hedvábnými a vyváženými tříslovinami a pozoruhodnou schopnost stárnutí. Oficiálně dostal ročník hodnocení Velmi dobrý.

Sklizeň a vinifikace

Sklizeň začala v polovině října. Hrozny byly sklízeny ručně a převezeny do vinařství ve vozech s chlazením, kde byly hrozny tříděny poprvé systémem optického třídění, který zkoumá každou jednotlivou bobuli. Alkoholové kvašení probíhalo spontánně a poté malolaktická fermentace na konci roku. V březnu 2016 byla vybraná vína umístěna do sudů, aby začala stárnout samostatně – Tempranillo 36 měsíců, 6x manuálně rekované, v sudech z amerického dubu starých v průměru 4 roky. Garnacha po dobu 30 měsíců, 5x manuálně rekovaná. Konečná směs byla lahvovaná v září 2019.

Vinař

La Rioja Alta

Hodnocení

Tim Atkin – 94/100

Odrůda

Cuvée (78 % Tempranillo, 22 % Garnacha)

Země původu

Vinařská oblast

Kategorie podle zbytkového cukru

Přívlastek

Ročník

Archivace až do

2040

Obsah alkoholu

14,5 % obj.

Obsah kyseliny

5,40 g/l

Objem

0,75 l

Alergeny

Oxid siřičitý a siřičitany

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Viña Ardanza Reserva 2015“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *