VDP

VDP (celým názvem Der Verband deutscher Prädikatsweingüter) je sdružení 199 předních německých vinařů, kteří usilují o co nejvyšší kvalitu vína.  Sdružení používá symbol orla na uzávěru láhve. Pokud tuto známku na víně uvidíte, máte jistotu, že se jedná o velmi kvalitní německé víno z prestižního německého vinařství. Lepší záruku kvality vína nemůžete v Německu dostat.

Základní informace

 • Sdružení bylo založeno v roce 1910
 • Členové vlastní 5% německých vinic, tj. 5,080 ha
 • Objem sklizně 3%
 • Obrat z prodeje vína 7,5%
 • Na vinicích VDP vinařů dominuje odrůda riesling
Riesling na německých vinicích 22.9%
Riesling na německých VDP vinicích 55%

Jednoduše tak zjistíme, že ryzlinkem je v rámci VDP osázeno 2700 ha vinic. To odpovídá 5% pěstování ryzlinku ve světě a 12% plochy německých rieslingů.

Průměrné hodnoty pro jednoho člena

 • 25 ha vinic
 • Výroba 156 tis. lahví vína ročně
 • Prodej vína 1,48 mil. Euro, průměrná cena jedné láhve 9,5 Euro

Prodej vína členy VDP

 • 43% vína členů VDP je prodána přímo spotřebitelům
 • 82% je prodáno na německém trhu a 18% exportováno
 • více než polovina vývozu jsou suchá vína
 • průměrná cena suchého vína kategorie VDP.GROSSE GEWÄCHS byla 31 Euro (v roce 2014)

Co musí VDP vinař splňovat

Členové VDP jsou vybíráni podle přísných kritérií, které jsou zárukou udržení vysoké kvality. K základním požadavkům patří:

 • Péče o vinice
 • Pěstování alespoň 80% regionálně typických odrůd vinné révy
 • Redukování výnosů na průměrnou hodnotu 75 hl/ha, která klesá s vyšší kategorií kvality vína
 • Nadprůměrně vysoká cukernatost moštu
 • Pro kategorie VDP.ERSTE LAGE, VDP.GROSSE LAGE a pro přívlastková vína od Auslese po Eiswein je předepsán ruční sběr hroznů

Se standardy kvality VDP je zcela neslučitelné produkovat víno za účelem maximalizace výnosů, používat vysoce mechanizovaný výrobní proces nebo geneticky modifikované odrůdy révy. Nejsou povoleny nepřirozené metody vinohradnictví.

VDP. klasifikace

Cílem VDP. klasifikace je chránit vína z nejlepších lokalit v Německu a uchovat význam velkých suchých vín a tradičních ovocných sladkých kvalitních vín.

VDP Klasifikace určuje kvalitu vína podle místa původu („terroir“) ve spojení s dalšími zpřesňujícími kritérii kvality. Přitom se inspiruje klasifikací kvality vína používané v Bordeaux a Burgundsku. Klasifikace místa původu, tj. VDP.GUTSWEIN, VDP.ORTSWEIN, VDP.ERSTE LAGE®, VDP.GROSSE LAGE® definuje hodnotu „terroiru“ podle mezinárodnímu principu “Čím blíže původu, tím vyšší je kvalita.” (německy „Je enger die Herkunft, umso höher ist die Qualität“).

VDP.GROSSE LAGE – nejlepší vína z unikátních míst

Tato kategorie představuje vrchol pyramidy – nejvyšší kvalitu německých vín. Vyznačují se charakteristickými znaky německých vín a odráží výraz unikátních vinic, odkud pochází. Jsou to vysoce strukturovaná, komplexní vína s obrovským potenciálem stárnutí. Pro každý region jsou velmi úzce specifikované vinice, ze kterých může přesně určená odrůda vína pocházet.

První vinice byly přeřazeny z kategorie VDP.ERSTE LAGE do VDP.GROSSE LAGE teprve v roce 2012, takže celý proces ještě probíhá a průběžně probíhá doplňování této klasifikace.

Odrůdy vína jsou omezeny regionálním určením a prioritou je nejvhodnější typ pro danou vinici. Sklizeň je omezena maximálním výnosem 50 hektolitrů na hektar. Hrozny se musí sklízet selektivně ručně a musí mít nejméně kvalitu zralosti Spätlese, nebo mají min. 90 ° Oechsle. Vína jsou vyráběna výhradně tradičními výrobními metodami.

Kvalita práce na vinici a zejména úroveň výnosů jsou sledovány v průběhu vegetačního období a před sklizní. Vína jsou testována a ověřována zkušební komisí.

Suché víno z VDP.GROSSE LAGE® bývá označováno jako VDP.GROSSES GEWÄCHS®. Tato vína se plní do speciálních lahví s logem “GG” vyraženým ve skle. Výjimečně může být logo “GG ” nebo nápis VDP.GROSSE LAGE® napsán na etiketě.

Vína s vyšším obsahem zbytkového cukru se označují běžnými přívlastky Kabinett, Spätlese, Auslese, Beerenauslese, Trockenbeerenauslese a Eiswein. Stanovení chuťových profilů přívlastkových vín probíhá regionálně, kategorie Spätlese musí být obsah zbytkového cukru nejméně 18 g/l.

Polosuchá a ušlechtile sladká vína z VDP.GROSSER LAGE® se dávají na trh nejdříve 1. května následujícího roku po sklizni. Vína označená jako VDP.GROSSE GEWÄCHSE® přichází na trh nejdříve 1. září následujícího roku. Červená vína musí zrát nejméně 12 měsíců v dřevěných sudech a na trh nemohou přijít dříve než 1. září následujícího roku po sklizni.

VDP.ERSTE LAGE – německá špičková vína

Sofistikovaná vína s vysokým potenciálem stárnutí, která jsou jednoznačně ovlivněna místem původu a která ocení každý milovník vína a znalec pro zvláštní příležitosti. Pochází z nejlepších lokalit s přesným určením místa původu, které prokázaly během dlouhého období výrobu trvale vysoce kvalitních vín. Jsou osázeny odrůdami ideálně vyhovujícím místním podmínkám. Výnosy jsou zde velmi omezené ve prospěch jakosti.

Maximální výnosy jsou omezeny na 60 hl na hektar. Sběr hroznů musí být prováděn selektivně ručně. Cukernatost moštu musí být alespoň v kvalitě Spätlese (pozdní sběr). Vína jsou vyráběna výhradně tradičními výrobními metodami. Kvalita hroznů, práce na vinici a vyrobeného vína je průběžně kontrolována nezávislým úřadem.

Suché VDP.ERSTE LAGE bývá označeno jako Qualitätswein trocken (jakostní víno suché), další přívlastky se již nepoužívají. Pro vína s vyšším obsahem zbytkového cukru se používají běžné predikáty od Kabinett po Trockenbeerenauslese. Spätlese (pozdní sběr) mají zbytkový cukr minimálně 18 g/l, ostatní chuťové kategorie se určují regionálně. Na etiketě je uvedena vinice a název obce, dále zde je kapsle se symbolem orla. Tato vína se mohou uvádět na trh až koncem dubna roku následujícího po sklizni. Zvláštností je, že každý výrobce může produktovat pouze jedno suché víno z konkrétní vinice pro každou odrůdu.

VDP.ORTSWEIN – vína s regionálním zaměřením

Dostupná vína, jejichž chuťový výraz odhaluje regionální původ, pasují s místními jídly a jsou přitažlivé pro široké publikum. Vína pocházejí z vysoce kvalitních a tradičních vinic, mají plný charakter. Mimo to reprezentují regionální rozmanitost a omezené množství.

VDP.ORTSWEIN pocházejí z nejlepších vinic v rámci obce. Jsou vyslanci svých terroirů a představují typické odrůdy pro toto místo. Nízké výnosy plodin jsou předpokladem těchto vín. Často se jedná o víno z mladých keřů na nejlepších vinicích kategorie VDP.ERSTE LAGE nebo VDP.GROSSE LAGE. Symbol orla na uzávěru láhve garantuje označený původ vína.

Suché VDP.ORTSWEIN bývá označeno jako Qualitätswein trocken (jakostní víno suché), další přívlastky se již nepoužívají. U tzv. Fruchtsüße VDP.ORTSWEIN se používají klasické přívlastky – Kabinett (kabinetní víno), Spätlese (pozdní sběr), Auslese (výběr z hroznů), Beerenauslese (výběr z bobulí), Trockenbeerenauslese (výběr z cibéb) a Eiswein (ledové víno). Na etiketě je uvedena obec původu.

VDP.GUTSWEIN - Zručně připravené víno pro každý den

Lehká ovocná vína s dobrou kyselinou, která ukazují rukopis vinaře a hodí se svým jednoduchým způsobem pro každodenní příležitosti. Je to dobrý vstup do hierarchie kvality VDP. Vína pocházejí z vinohradů v lokálním vlastnictví a splňují přísné standardy kvality VDP.

Etiketa obsahuje pouze název vinařství a region původu. Klasické přívlastky (Prädikaten) mohou být použity u suchého i ušlechtilého sladkého vína (Edelsüß wein).

Dopřejte si to nejlepší z německých vinic

Pokud máte rádi zaručenou kvalitu, můžete si na shopu vybírat z několika desítek vín s VDP označením. Zaměřujeme se hlavně na nejvyšší kategorie VDP.Grosse Lage a VDP.Grosses Gewächs. U těchto vín máte jistotou, že dostáváte tu nejlepší možnou kvalitu. Nechybí ale ani VDP.Ortswein a VDP.Gutswein, která se hodí díky nižší ceně na běžnější pití.

 • Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett 2015 (Reichsgraf von Kesselstatt)
  91 bodů
  Mosel Fine Wines
 • Alte Reben Riesling Trocken 2020 (Reichsgraf von Kesselstatt)
  91 bodů
  Falstaff
 • Mohlo by Vás také zajímat

  Košík

  Top