Jak se naučit poznat dobré víno

Pokud rádi pijete víno, umíte poznat, jestli je dobré nebo špatné. Následujících devět bodů vám může pomoci v dalším zlepšování této schopnosti.

1. Poznávat víno je učení, které nikdy nekončí

Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl a stejně je to s poznáním dobrého (ale i špatného) vína. Musíte se to postupně učit. Víno je ušlechtilý nápoj a jeho poznávání je nesmírně komplexní, takže učení nikdy nekončí. Nečekejte proto, že se vše naučíte hned, poznávání vína vyžaduje trénink. Na rozdíl od učení mnoha jiných věcí je tenhle trénink velmi příjemný, stačí když máte základní smysly – chuť, zrak a čich.

2. Nepijte stále stejné víno

Když budete pít pouze své oblíbené víno (nebo jemu podobná), tak se o vínu už nic nového nenaučíte a přijdete o spoustu zážitků. Je to stejné, jako kdybyste jedli pouze jedno jídlo nebo se dívali jenom na jeden film. Jednou to začne být nuda. Proto vyhledávejte příležitosti k ochutnávání nových vín. Využijte možnosti degustací, na cestách navštivte místní vinaře (všude to funguje dobře, je to zdarma, a když si u vinaře láhev vína koupíte, bude rád), choďte na degustace ve vinotékách (je to většinou placené, ale zato máte šanci poznat rychle na jednom místě zajímavá vína). Možností je opravdu hodně. Přizpůsobujte výběr vína sezóně, v létě vybírejte svěží lehká vína s dobrou kyselinkou a menším obsahem alkoholu, v zimě zvolte spíše plná a vyzrálá červená vína, pro slavnostní příležitosti je ideální sekt a pro ospalá nedělní odpoledne k něčemu sladkému dobře pasuje sklenička dezertního vína.

3. Navyšte mírně svůj rozpočet

Každý má většinou stanovenou nějakou cenovou hranici, do které nakupuje víno. Průměrný Čech vypije ročně 20 litrů vína, Moravan určitě ještě více. Rodina tak kupuje průměrně více než jednu láhev vína týdně. Pokud si jednou dovolíte koupit víno třeba za dvojnásobnou cenu než obvykle, váš rozpočet to nepocítí a vaše bádání o víně to může nesmírně obohatit.

4. Naučte se správně víno hodnotit

Ochutnávání a hodnocení vína má svůj řád a je trochu složitější než klasická 4vteřinová sekvence – pohled na sklenku proti světlu, přičichnutí, napití a rychlé polknutí. Naučte se, jak správně degustovat víno. To je samostatné téma, ale bez této znalosti těžko zlepšíte poznávání vína.

5. Zapisujte si své poznámky o víně

Profesionálové si dělají o každém víně, které ochutnali, poměrně detailní poznámky. Zkuste to také a nemusí to být jenom kvůli tomu, že byste se k nim někdy vrátili. Pokud máte něco popsat – byť pár slovy – přinutí vás to o věci přemýšlet. Věřte tomu, že tohle je jedna z nejúčinnějších věcí, jak rozvíjet schopnost poznat dobré a špatné víno. Dnes to nemusí být ani nijak složité. Nainstalujte si do mobilu třeba Vivino, stačí vyfotit etiketu, ohodnotit víno hvězdičkami a napsat o něm pár slov. Pro každé víno uvidíte, jak ho hodnotili ostatní, takže můžete aplikaci použít i pro rozhodování, jaké víno v supermarketu nebo vinotéce koupit.

6. Pijte víc než jedno víno najednou

Velmi dobře se víno hodnotí, když ho můžete bezprostředně porovnat s jiným. Dopřejte si luxus a otevřete si dvě láhve vína pro porovnání – různé ročníky stejné odrůdy jednoho vinaře, stejná odrůda z různých oblastí, různé odrůdy od jednoho vinaře nebo oblasti, možností je spousta (já jsem takhle u jednoho vinaře najednou ochutnával tři láhve stejného vína, které se lišili dobou otevření a bylo to velmi zajímavé). Ochutnávejte obě vína najednou a hledejte rozdíly a spojitosti. Díky jednoduchému vakuování ani nemusíte obě láhve vypít najednou.

7. Dodržujte správnou kulturu pití vína

Existuje pár pravidel pro správné pití vína. Pokud je budete dodržovat, víno se vám odmění. Víno nemá rádo šoky, proto by mělo být před otevřením nějakou dobu v klidu, zvláště ušlechtilá vína nejlépe dva dny v temnu a správné teplotě. Strčit víno do mrazáku hodinu před pitím není ideální. Pamatujte na vhodnou sklenici, měla by být vyrobena z křišťálového bezolovnatého skla, mít úzký okraj a velikost a tvar odpovídající typu vína.

8. Kombinujte víno s jídlem

Říká se, že dobře vybrané jídlo k vínu, anebo naopak víno k jídlu, přináší zážitek navíc. Pravidla pro kombinování vína a jídla, tzv. snoubení, nejsou vůbec složitá. Když je budete respektovat, bude zážitek z pití vína ještě větší.

9. Povídejte si o víně

Možnost diskutovat svůj názor na víno s ostatními je neocenitelná. Zpestřete si třeba společný večer s přáteli zhodnocením vašeho oblíbeného vína. Nemusíte strávit celý večer povídáním o víně, ale využijte možnost diskutovat různé názory. Bude to určitě zábavná a zajímavá zkušenost.

A nezapomeňte – dobré víno je pouze to, které vám chutná.

Mohlo by Vás také zajímat

Košík

Top