Vinea Wachau

Wachau má z hlediska vinařství v Rakousku naprosto unikátní postavení a to hlavně díky vlastnímu systému hodnocení kvality vína. Vinaři ve Wachau mají svá vlastní označení, která se nikde jinde v Rakousku nepoužívají. Počátek tohoto systému můžeme hledat v roce 1983, kdy se rozhodla skupina čtyř významných vinařů – Wilhelm Schwengler, Franz Hirtzberger st., Josef Jamek a Franz Prager – založit spolek “Vinea Wachau Nobilis Districtus”. Jeho cílem bylo podpořit výrobu co nejkvalitnějších vín díky omezení produkce pouze ze schválených vinic, bezkompromisní kvality, jasnému původu a čistotě vína. Název „Vinea Wachau Nobilis Districtus“ je inspirován historickou postavou Leutholda I. von Kuenring (1243-1313), který tak nazýval část svého panství, které dnes odpovídá vinařské oblasti Wachau.

Wachau - panorama

Ochranné známky

Vinea Wachau má svůj Codex Wachau, kterým se členové řídí. Víno považují za výhradně přírodní produkt vycházející z místních charakteristik. Podle kodexu jsou vína řazena do tří kategorií v závislosti na obsahu alkoholu:

Steinfeder®

Logo Steinfeder (Vinea Wachau)Pojmenované podle typické vysoké trávy (latinsky Stipa Pennata) rostoucí podél vinic. Jedná se o lehké, aromatické víno (stejně jako je lehká a aromatická steinfedergras) s obsahem alkoholu do 11,5%.

Federspiel®

Logo Federspiel (Vinea Wachau)Nejobvyklejší kategorie vína s obsahem alkoholu od 11,5 do 12,5%. Jde o klasická suchá vína se silným charakterem. Jméno dostala podle sokolí vábničky. Sokolnictví bylo kdysi populární šlechtickou zábavou a se sokoly se lovilo i v kraji Wachau.

Smaragd®

Logo Smaragd (Vinea Wachau)Pojmenované podle barvy vína připomínající zbarvení ještěrky hojně se vyskytující na vinicích. Víno má více než 12,5% alkoholu, vyrábí se z dostatečně vyzrálých hroznů, je plné a má obrovský potenciál k archivaci. Vína Smaragd mohou být prodávána až od 1. května následujícího roku po sklizni.

Vinaři z Wachau tudíž vůbec nepoužívají rakouskou klasifikaci vín, vína z Wachau se rozlišují pouze v těchto třech kategoriích, většina vinařů však vyrábí hlavně vína z kategorií Federspiel a Smaragd.

Dnes je členem sdružení Vinea Wachau 114 vinařů, celkem 200 subjektů může používat chráněná označení Steinfeder®, Federspiel® a Smaragd®.

Vinea Wachau Nobilis Districtus

Ochutnejte to nejlepší z Wachau

U vín označených chráněnou známkou sdružení Vinea Wachau máte jistotu, že kupujete to nejlepší víno z regionu. Ať už si vyberete klasická suchá vína Federspiel nebo nejvyšší řadu Smaragd, určitě s žádným z nich nešlápnete vedle. A u Smaragdů je třeba zmínit také jejich velký archivační potenciál, který se ještě násobí faktem, že Wachau má malou rozlohu a proto je produkce místních vinařů limitovaná. Vína některých ročníků se tak velmi rychle stávají vzácností.

 • Stein am Rain Riesling Federspiel 2022 (Weingut Schmelz)
  Falstaff
  93 bodů
 • Steinporz Grüner Veltliner Federspiel 2023 (Weingut Nothnagl)
  Novinka
  92 bodů
  Falstaff
 • Loibenberg Grüner Veltliner Smaragd 2017 (Weingut Schmelz)
  (92-94) bodů
  Falstaff
 • Mohlo by Vás také zajímat

  Košík

  Top