Vasse Felix

Zakládající vinařství hvězdné oblasti Margaret River

 • Tom Cullity 2018 (Vasse Felix)
  Robert Parker
  99 bodů
 • Filius Cabernet Sauvignon (Vasse Felix)
  91 bodů
  Robert Parker
 • Filius Chardonnay (Vasse Felix)
  90 bodů
  Robert Parker
 • Téměř ráj

  O vinařském regionu Margaret River v Západní Austrálii se respektovaná Jancis Robinson vyjádřila jako o kraji, který nejvíce připomíná ráj ze všech míst, která kdy navšítila při svých četných cestách za poznáním toho nejlepšího vína. Díky jedinečnému prostředí a klimatu, jde opravdu o ráj stejně tak pro vinaře jako milovníky vína.

  Margaret River najdete v jihozápadním rohu Austrálie, táhne se 100 kilometrů od severu k jihu a nachází se na mysu, který je ze tří stran obklopen oceánem a ze čtvrté pouští. Jde o jednu z nějvětších vinařských oblastí světa, která je přitom známá svou izolací a také starobylým terénem a pozoruhodným pobřežím. Středomořské klima, starodávné štěrkohlinité půdy a vliv moře společně vytvářejí ideální podmínky pro prémiové vinice, vhodné zejména pro odrůdy Cabernet Sauvignon a Chardonnay.

  Vína z Margaret River jsou známá svou konzistencí, elegancí a výraznou odrůdovou vůní a chutí. Ačkoli region přispívá pouze 3 % k celkové produkci australských hroznů, Margaret River ovládá více než 20 % trhu s prémiovým vínem. Zdejší podmínky umožňují, že vinaři mohou při výrobě vína volit přístup téměř bez jakýchkoliv intervencí a vinařství Vasse Felic v tom není výjimkou.

  Thomas Cullity, zakladatel

  Tom Culity byl uznávaný kardiolog ze Západní Austrálie, k jeho dalším charakteristikám patřila vysoká inteligence a mírná excentričnost. V 50. letech 20. století žil a pracoval v National Heart Hospital v Británii a při svých cestách po této zemi objevil skvělá evropská vína. Po návratu domů si dal za úkol vyrábět stejně kvalitní vína v západní Austrálii.

  Až s obsesí hledal Tom perfektní pozemek, přičemž se řídil výzkumem profesora Harolda Olma (1955) a doktora Johna Gladstonese (1965), kteří doporučivali “červený štěrk s jílem asi 18 palců pod povrchem”. Nakonec se usadil na malém kousku země u říčky Wilyabrup, kde vysadil prvních 8 hektarů vinné révy, včetně toho, který nyní označujeme jako Houghton klon odrůdy Cabernet Sauvignon, jádro nejlepších Cabernetů z Margaret River.

  Mimo náročné kariéry a starosti o svou velkou rodinu trávil Tom většinu svého volného času  namáhavými jízdami po štěrkových cestách z Perthu do Margaret River, aby se staral o své mladé výsadby vinné révy. Právě na tomto místě, pouhé 4 km od oceánu, Tom založil v malé kůlně základní zařízení na výrobu vína z recyklovaných lékařských zařízení. Tato kůlna mu sloužila při pobytech zároveň jako spartánské ubytování. Navzdory pochybnostem mnoha lidí o jeho úspěchu a místním obyvatelům, kteří ho označovali za blázna, Tom vytrval a spoléhal se na svůj intelektuální a nekonvenční přístupy k řešení problémů (to ilustruje skvěle třeba anekdota, kdy problém se škůdci neváhal řešit malou exkurzí do sokolnictví).

  Tomova houževnatá a nepolevující vytrvalost vedla k úspěšnému vytvoření prvních komerčních vín Margaret River. Stále je vzpomínán jako průkopník a zakladatel Vasse Felix, prvního vinařství celé oblasti Margaret River.

  Tři vinice Vasse Felix

  Od prvních výsadeb až po současnost se ve Vasse Felix vždycky snažili prozkoumat a vyjádřit to nejlepší z Margaret River. Jejich vína odráží silné stránky regionu, se zaměřením na odrůdy Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Shiraz a cuvée z odrůd Sauvignon Blanc a Semillon. Pěstují se na 3 vinicích, které se nachází na výjimečných místech oblasti. Ve Vasse Felux věří, že skvělá vína vznikají ve zdravém prostředí vinic s minimálními zásahy, musí být autentickým vyjádřením svého místa a jsou dílem skvělého týmu zapálených lidí.

  Už zmíněná Home Vineyard je původní, první vinice Vasse Felix vysazená doktorem Tomem Cullitym v roce 1967 a jde o nejstarší vinici v Margaret River. Na vinici je samotné vinařství Vasse Felix, kde se vyrábí a stáčí všechna vína Vasse Felix. Součástí je také vyhlášená restaurace Vasse Felix. Hřeben Wilyabrup, který se nachází pouhé 4 km od oceánu, nabízí lepší expozici mořskému vánku a chudé, dobře odvodněné štěrkohlinité půdy vhodné pro Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Pěstují se zde hrozny pro vína Icon a Premier.

  Vinice Gnarawary se stala součástí vinařství v roce 2015. Nachází se centrálně ve vinařské oblasti Margaret River a podmínky jsou zde o něco chladnější oproti Home Vineyard, laterický štěrk a mírné klima této lokality vytvářejí ideální prostředí pro Chardonnay, Shiraz a Sauvignon Blanc. Pěstují se tady hrozny pro vína Icon, Premier a Alternative Collection.

  Vinice Adams Road, největší ze všech vinic Vasse Felix, byla vysazena v roce 1998 v teplejší oblasti Carbunup u řeky Margaret. Na vinici se pěstují hrozny se zralostí, přístupností a velkorysou chutí, ideální pro regionální vína Vasse Felix řady Filius a vína Classic Collection pro všechny příležitosti.

  Existuje mnoho věcí, které dělají z Vasse Felix výjimečné místo: neuvěřitelné prostředí a klima Margaret River, rodinné vlastnictví, cenné dědictví a neocenitelné vinice. Ale především je to odhodlání celého týmu pokračovat v původním cíli Dr. Culityho pro Vasse Felixe “vyrábět to nejlepší možné víno”.

  Košík

  Top