Lisa Bunn

Vycházející vinařská hvězda z Rheinhessenu

 • Oelberg Riesling 2021 (Weingut Lisa Bunn)
  Falstaff
  91+ bodů
 • Orbel Riesling 2021 (Weingut Lisa Bunn)
  Falstaff
  92 bodů
 • Hipping Riesling 2021 (Weingut Lisa Bunn)
  Falstaff
  93 bodů
 • Wintersheim Riesling 2021 (Weingut Lisa Bunn)
  Falstaff
  89+ bodů
 • Nierstein Riesling 2021 (Weingut Lisa Bunn)
  Falstaff
  90 bodů
 • Wintersheim Spätburgunder 2019 (Weingut Lisa Bunn)
  Falstaff
  91+ bodů
 • Od dvou k jednomu, od vína k věčnosti

  Vinařství Lisa Bunn je velmi mladé, vzniklo v roce 2013 spojením rodinných vinařství obou zakladatelů – Lisy Bunn a Bastiana Strebela. Rozkládá se u obcí Nierstein, Guntersblum a Wintersheim v největším vinařském regionu Německa Rheinhessen a vinařství vlastní jeho 3 nejlepší vinice – Orbel,Oelberg a Hipping. Ty si svou proslulostí v ničem nezadají ani s vyhlášenými moselskými vinicemi. Lisa i Bastian postupně rozšiřovali nejen vinařství – začínali na 10 ha, dnes hospodaří na 21 ha – ale i své znalosti. Bastian sbíral zkušenosti například ve známém falckém vinařství Philipp Kuhn nebo ve vinařství Hauck. Lisa se učila u Roberta Steina v Austrálii a v jihoafrickém vinařství Springfontein. Díky tomuto neustálému zlepšování a práci na sobě už pouhých pár letech od založení vinařství dosáhlo kromě mnoha jiných ocenění na 3 hvězdy na Falstaffu.

  Gutswein, Ortswein, Lagenwein

  Lisa Bunn má vlastní klasifikaci vín inspirovanou tradiční německou VDP. Vína rozlišuje na 3 kvalitativní stupně, které poznáte podle etiket. Základní jsou odrůdová vína pocházejí z vinic v katastru různých obcí vinařství. V klasifikaci VDP by je šlo přirovnat ke Gutswein. Mají bílou, modrou nebo fialovou etiketu a v názvu pouze odrůdu. Dalším stupněm jsou Ortswein, která pochází z jediné obce, mají vždy modrou etiketu a v názvu příslušnou obec původu. Nejvyšší řadou jsou pak Lagenwein pocházejí z jediné vinice, kterou mají v názvu. Typické jsou také svojí fialovou etiketou.

  3 nejlepší vinice, rozmanité odrůdy, poctivá práce

  Celková rozloha vinic je 21 hektarů a táhnou se Roten Hang na severu až po Wintersheim na jihu Rheinhessenu. To umožňuje volit ze široké škály různých lokalit, půd a terroirů a vybrat přesně to správné místo pro každou pěstovanou odrůdu. Riesling se pěstuje na vyhlášených vinicích Orbel, Hipping a Oelberg v katastru obce Nierstein. Teplé mikroklima a mnoho hodin slunečního svitu na zdejších strmých svazích dodávají hroznům úžasnou zralost. Porézní, červená jílovitá břidlicová půda zase vytváří dokonalou rovnováhu prostřednictvím vzrušující kyselosti, minerality a slanosti. Není divu, že jde o nejlepší vinice v celé oblasti Rheinhessen. Lisa a Bastian je zdědili po rodičích, stáří révy na Oelbergu a Hippingu je tak už 38 let, Orbel je o něco mladší, réva je tady vysázená od roku 1990.

  Pinot Noir byl zase vysazený ve Wintersheimu s vhodnějším chladnějším klimatem. Další pěstované odrůdy jsou bílé Pinot gris, Pinot blanc, Chardonnay, Sauvignon blanc a modré Cabernet Sauvignon, St. Laurent a Merlot. Tato pestrost odrůd i terroirů umožňuje vyrábět vína mnoha různých stylů, vždy ale s nezaměnitelným otiskem vinařství. Ať už na vinicích nebo v historickém sklepě ve Wintersheimu, dbají vždy Lisa a Bastian na poctivý přístup k výrobě vína. Hrozny se sklízí vždy ručně, nechávají se dlouho macerovat, aby se z nich získalo to nejlepší. Používají se pouze přírodní kvasinky a typickým znakem vín Lisy Bunn je v mnoha případech zrání ve dřevě, které umožňuje vyrábět komplexní červená, ale i bílá vína.

  Košík

  Top