Veltlíny a rieslingy z Wachau

Vinařská oblast Wachau má v Rakousku natolik výsadní postavení, že si mohla zavést svůj vlastní klasifikační systém. Zdejší vinaři se zaměřují převážně na Grüner Veltliner a Riesling a jednoduše je zařazují do některé ze tří kategorií podle obsahu alkoholu – Steinfeder, Federspiel a nejvyšší Smaragd. Jejich sebevědomí je oprávněné, protože zdejší bílá vína jsou naprostou špičkou, bohužel tomu odpovídá i cena, kterou tlačí nahoru také exkluzivita oblasti a občasná menší úroda, jako se stalo v letech 2015 a 2016. Ochutnání veltlínů a rieslingů z Wachau patří k základnímu vinařskému vzdělání.

Pro degustaci jsem vybral vína ze dvou vinařství:

  • Weingut Familie Schmelz je podle Falstaff jedno z nejlepších nejenom ve Wachau, ale v celém Rakousku. Jde o menší rodinné vinařství založené v roce 1979. Dnes vinařství vede již třetí generace.
  • Weingut Machherndl je vycházející hvězdou Wachau. Erich Machherndl jako většina špičkových vinařů dává důraz na práci na vinici, ve sklepě už nechává vínu projevit jeho charakter. Weingut Machherndl je dalším vinařstvím, které bude mít zanedlouho certifikát bio.

Obě vinařství mají skvělá vína, půjde určitě o zajímavé porovnání nejen mezi nimi, ale i oběma skvělými ročníky 2015 a 2016. Hvězdou večera by měly tři závěrečné Smaragdy – jeden veltlín a dva rieslingy.

Degustovaná vína:

Grüner Veltliner Federspiel Hochrain 2015, Weingut Machherndl
Hochrain Grüner Veltliner Federspiel 2016, Weingut Machherndl
Wachauer Terassen Grüner Veltliner Federspiel 2016, Weingut Schmelz
Stein am Rain Riesling Federspiel 2016, Weingut Schmelz
Riesling Federspiel Mitz&Mütz 2016, Weingut Machherndl
Kollmütz Riesling Smaragd 2016, Weingut Machherndl
Steinertal Grüner Veltliner Smaragd 2015, Weingut Schmelz
Dürnsteiner Freiheit Riesling Smaragd 2015, Weingut Schmelz

K vínům budeme párovat opět různé chuťovky a sýry, večeřet doma nemusíte. Komu nebudou degustovaná vína stačit, může si vybrat z dalších vín po skleničce.

Termín:
čtvrtek 29. června 2017, od 18:00 do cca. 22:00 hod.

Místo:
VINOTERIA, Masarykovo náměstí 511, Hradec Králové

Cena degustace: 380 Kč (vína z Wachau jsou opravdu drahá, nechci dělat kompromis a snižovat počet vzorků, takže tentokrát to je o pár korun dražší)

V ceně je zahrnuto:

  • 8 degustačních vzorků vína 0,5 dcl
  • párování jídla
  • stolní voda, pečivo
  • obrázky a povídání o Wachau

Přijďte si užít příjemný večer s báječnými bílými víny z Wachau. Samozřejmě s sebou můžete vzít přátele a známé, avšak rezervace je nutná.
Pozn. Doporučuji rezervovat místa co nejdříve, na poslední degustaci bylo bohužel více zájemců, než kolika jsem mohl vyhovět.

ZAREZERVUJTE SI MÍSTO NA KLUBOVÉ DEGUSTACI

Místo na degustaci si rezervujte na info@vinoteria.cz. Počet účastníků je omezený. Rezervace je nutná.

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Košík

Top