Je tady Beaujolais Noveau 2016!

Beaujolais nouveau je červené víno vyrobené z odrůdy Gamay z  oblasti Beaujolais jižně od Burdungska. K prodeji je uvolněno vždy třetí čtvrtek v listopadu, což je právě dnes.

Jde o velmi zdařilý marketingový tah, který vede pravidelně každý rok k závodům o získání prvních lahví „božolé“. Dokonce se v šedesátých letech minulého století opravdu závodilo, kdo přiveze do Paříže první láhev beaujolais. To přilákalo pozornost médií a Beaujolais Noveau se stalo národní záležitostí a posléze se událost rozšířila do celého světa.

Pro francouzské vinaře z oblasti Beaujolais je to možnost prodat běžné víno za dobrou cenu a také poměrně brzy po sklizni utržit peníze za svoji produkci.

Jak se Beaujolais vyrábí? Hrozny Gamay se musí sklízet ručně, poté jsou nasypány do velkých nádob (76 m3) a naplněny oxidem uhličitým. Spodní hrozny se sami rozdrtí hmotností horních vrstev, začínají kvasit a produkovat další oxid uhličitý, který vyvolá kvašení zbývajících hroznů. Výsledné víno je svěží, s výrazně ovocnou chutí a velmi nízkým obsahem tříslovin.

Odborníci mohou diskutovat o smyslu konzumace mladého vína, o možnosti jeho archivace a spoustě dalších detailů. Pro nás je důležité, že je právě třetí čtvrtek listopadu a nové „božolé“ je tady a můžeme zvolat: „It’s Beaujolais Nouveau Time!”.

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Košík

Top