Famiglia Losi

Vinařství v srdci Chianti s tradicí od roku 1870

Rodina Losi

Rodina Losi patřila k prvním průkopníkům a obráncům nově vznikající značky Chianti Classico. Spojili s ní osud svého vinařství a byli tak u vzestupu Chianti Classica i růstu jeho prestiže a popularity. Příběh vinařství je tak do velké míry i ukázkovým příběhem tradičního Chianti.

Prvním zlomovým rokem byl pro rodinu ten s letopočtem 1870. Rodina Losi se věnovala vinařství už dlouho předtím, ale právě v tomto období se rozhodli začít vyrábět víno podle nových standardů kvality. Hlavou rodiny byl tehdy Emilio Losi, který vycítil přicházející změny a začal se věnovat pěstování a výrobě podle nových pravidel, která byla diktována změnami na trhu s vínem.

Jeho nástupce Tranquillo se rozhodl pronajmout si jako pachtýř (mezzadro) výborné pozemky farem Fontino a Querciavalle v blízkosti kláštera Certosa di Pontignano. Věnoval se pěstování révy a olivovníků a za pronájem a vybavení platil částí úrody. V této době tedy ještě nevlastnil pozemky svého budoucího vinařství, jejich vlastníkem byl právě klášter Pontignano. Po kolapsu systému mezzadria se rodina Losi, na rozdíl od většiny ostatních farmářů, rozhodla věnovat výhradně vinařství. Dalším významným milníkem se tak stal rok 1954, kdy Tranquillo Losi koupil farmy Fontino a Querciavalle. Vinařství řídil a spravoval společně se svými syny – Carlem, Emiliem a Alfieriem.

Štastnou ruku měl Tranquillo nejen při nákupu pozemků, ale také při volbě spolupracovníků. Enologem vinařství se stal Tancredi Biondi Santi, potomek slavného „tvůrce“ Brunello di Montalcino, Ferruccia Biondi Santiho. Od něj se Tranquillo naučil mnohá tajemství, jak vytvořit hodnotná vína, která obstojí v čase. Tato tajemství pak předal svým následovníkům.

V následujících letech se vinařství dařilo – například pod vedením bratranců Pietra a Paola Losi, kteří pokračovali v práci svých rodičů. Po nemalých investicích do rozvoje dali farmě typický směr, kterého se rodina Losi drží dodnes – zaměřili se na kvalitu a charakteristickou osobitost vín ruku v ruce s inovacemi. V této době má svůj původ také jedno z nejznámějších vín vinařství – v roce 1974 Losi začali přímo pod svou vlastní značkou vyrábět Chianti Classico Querciavalle, které je v nabídce i v současnosti.

V roce 1998 se vinařství opět rozrostlo o další přikoupené pozemky. Díky vinicím farmy Pontignanello  se navíc kvalita vín a jejich typická charakteristiky opět posunuly o další stupeň výš. Vinařství navíc v tomto roce získalo nové impulzy i z jiného směru. V rodinném podniku začíná pracovat tehdy pouze osmnáctiletý Riccardo Losi, syn Pietra. V roce 2005 se k němu v péči o rodinné vinařství a jeho tradici připojuje ještě sestra Valeria.

Vinice a vinné sklepy

Hrozny pro vína vinařství Losi se pěstují na dvou farmách, tzv. podere, což je staré toskánské označení pro farmu nebo zemědělskou usedlost. Podere Querciavalle byla zakoupená hned v roce založení vinařství 1954. Čítá celkově 35 ha vinic, olivových hájů, orné půdy a lesů na svazích Chianti v obci Castelnuovo Berardenga. Samotné vinice přesahují výměru 12 ha. Už odnepaměti se na nich pěstuje réva, protože tyto pozemky dostávají štědrou dávku slunečního svitu a mají vhodné jílovito-vápencové podloží. Dnes patří do oblasti Chianti Classico DOCG.

Podere Pontignanello, přikoupená v roce 1998, sousedí s Podere Querciavalle. Na 15 zdejších ha se pěstuje především odrůda Sangiovese, pak trochu Canaiolo a olivovníky. Pontignanello je v srdci oblasti, která má pro vinaře velmi zajímavé mikroklima. Vinice jsou v otevřené a slunečné krajině a půda charakteristická hutnou jílovitou kompozicí a množstvím pískovcových kamínků je extrémně vhodná pro účely pěstování révy. Ze zdejších viniv pochází Pontignanello Chianti Classico DOCG, velmi elegantní a ušlechtile zrající víno.

K vinařství patří rovnou 3 vinné sklepy. Nejstarší je ten na pozemcích Podere Fontino. V minulosti patřil kartuziánským mnichům z kláštera Pontignano a poté rodině Losi. Je opravdu malý, nemůže v něm pracovat mnoho lidí a používá se pouze pro malolaktickou fermentaci a zrání Riserv Chianti Classica. Další dva sklepy jsou na pozemcích Pontignanello – starý byl vybudovaný v roce založení vinařství (1954). Dnes v něm v dubových a barikových sudech zrají jak Chianti Classico tak supertoskánská vína. A jak je u Losi zvykem, nové se tu potkává se starým. Hned naproti přes ulici tak najdete nový vinný sklep vybavený high-tech nerezovými tanky, lahvovací linkou, sklady a degustační místnost pro hosty.

Košík

Top