Klubová degustace moselských vín

Moselská vína ročníku 2016 jsou již dostupná, takže nadešel čas posoudit, nakolik jsou zdařilá. Hlavní kouzlo moselského však spočívá ve vyzrání, takže jsem vybral vína k degustaci tak, abychom mohli:

 • ochutnat nový ročník 2016
 • porovnat si ho s předchozím ročníkem 2015
 • porovnat si všechny tři moselské vinaře, které zastupuji
 • posoudit vína ze všech tří podoblastí – Mosel, Saar i Ruwer
 • podívat se i na jinou odrůdu než je riesling

Mottem celé degustace bude zrání moselského rieslingu. Proto bude na závěr k dispozici v rámci volné degustace opravdová perla – 14 let starý Scharzhofberger Riesling Spätlese 2003.

Pro degustaci jsem vybral vína ze tří vinařství:

 • Rodinné vinařství Reichsgraf von Kesselstatt představuje jednu z ikon Mosely, jeho historie sahá přes 650 let do minulosti. Vína produkuje z vinohradů střední Mosely, údolí Saar a Ruwer. Vinohrad Josephshof v Graachu je ve výhradní vlastnictví rodiny Annegret a Gerhard Gartner. Vinařství je členem prestižního sdružení německých vinařů VDP a představuje absolutní špičku.
 • Vinařství St. Urbans-Hof je jedno z nejznámějších v oblasti Mosel-Saar-Ruwer, založil ho v roce 1947 Nikolaus Weis a nyní ho vede jeho vnuk Nik Weis. St. Urbans-Hof je známé díky legendárním vinohradům v údolí Mosela a Saar – především Ockfener Bockstein a Piesporter Goldtropfchen. Nik Weis klade důraz na jasný charakter a individualitu vyráběných vín. Výsledkem je typická lehkost, elegance a kořeněná chuť. K dosažení tohoto cíle je kladen důraz na intenzivní zpracování vinic. Vinařství je také členem sdružení VDP. U vína ze St. Urbans-Hof máte jistotu prvotřídní kvality, která je známá celosvětově.
 • Weingut Herbert Steffes je malé rodinné vinařství z Waldrachu v údolí Ruwer. Veškerá výroba, lahvování a skladování probíhá přímo ve vinném sklípku ve Waldrachu, jako surovina se používají výhradně hrozny z vlastního vinohradu na strmých svazích v okolí Waldrachu. Vína z vinařství Herbert Steffes vynikají svojí čistotou a kvalitou, jejich vůně a chuť je charakteristická pro podoblast Ruwer. Zvláště ryzlinky feinherb tohoto vinařství představují typické plné a šťavnaté moselské víno s vynikajícím poměrem cena a kvalita.

Všechna vinařství mají skvělá vína, půjde určitě o zajímavé porovnání nejen mezi nimi, ale i oběma skvělými ročníky 2015 a 2016.

Degustovaná vína:

MAJORAT Riesling Sekt Brut 2011, Reichsgraf von Kesselstatt
Waldracher Krone Riesling Trocken Alte Reben 2015, Weingut Herbert Steffes
Waldracher Sonnenberg Riesling Trocken 2016, Weingut Herbert Steffes
Riesling Trocken 2015, Nik Weis St. Urbans Hof
Waldracher Krone Weissburgunder Trocken 2016, Weingut Herbert Steffes
Saar Riesling Fruchtige 2016, Nik Weis St. Urbans Hof
Josephshöfer Monopol Riesling Kabinett  Feinherb 2016, Reichsgraf von  Kesselstatt
Scharzhofberger Riesling Spätlese 2016, Reichsgraf von Kesselstatt

K vínům budeme párovat opět různé chuťovky a sýry, večeřet doma nemusíte:-). Komu nebudou degustovaná vína stačit, může si vybrat z dalších vín po skleničce v rámci volné degustace.

Termín:
pátek 15. září 2017, od 18:00 do cca. 22:00 hod.

Místo:
VINOTERIA, Masarykovo náměstí 511, Hradec Králové

Cena degustace: 350 Kč

V ceně je zahrnuto:

 • 8 degustačních vzorků vína 0,5 dcl
 • párování jídla
 • stolní voda, pečivo
 • obrázky a povídání o moselských vínech

Klubová degustace je určena pro uzavřenou společnost, která se neformálně vytvořila ze zákazníků vinoteria.cz. Pozvánky jsou posílány e-mailem.

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Košík

Top